رک شبکه

یک شبکه محلی شامل تجهیزاتی مانند سوئیچ شبکه، روتر، لوازم UTM، سرور، پچ پنل، کابل، مودم، و غیره می باشد. این تجهیزات به طور کلی در داخل قفسه ای قرار می گیرند، که از یک محفظه بسته و یا باز نگه داشته شده تشکیل شده است که می تواند آنها را نگه دارد. برخی ممکن است یک قفسه را به عنوان یک “شبکه محلی و یا مبلمان شبکه” بشناسند که در آن قطعات را می توان به صورت عمودی متصل کرده، و هر کدام در بالای دیگری قرار گیرند.جنس رکها از فلز بوده و در شبکه های کامپوتری و مخابراتی برای متمرکز کردن قطعات بکار می روند.

 

رکهای ایستاده سرور/شبکه یا Tower Racks


این نوع رکها دارای اندازه های بزرگی می باشند و در مراکز بزرگ و بانک ها استفاده می شوند و دارای چرخ برای جابجایی می باشند و امکان نصب 1 تا 4 فن نیز در آنها وجود دارد و در قسمت جلو دارای درب از جنس فلز یا شیشه هستند و برخی از آنها در قسمت عقب نیز دارای درب برای دسترسی به کابل های شبکه و کابل های برق می باشند همچنین می توان قطعات رک را بصورت مجزا خریداری کرده و در سایت مربوطه اسمبل کرد و معمولا در اندازه های 24, 30, 36, 42 و 45 یونیت ساخته می شوند.

شکل1: رک ایستاده

رکهای دیواری یا Wall Mount Racks


این نوع رکها معمولا برای استفاده خانگی و فردی با تجهیزات شبکه کمتری استفاده می شوند و پانل جلو به طور کلی دارای یک درب شیشه ای سخت برای مشاهده تجهیزات شبکه در داخل کابینت و همچنین دارای یک قفل برای اطمینان از امنیت فیزیکی است. در قسمت عقب شاهد یک صفحه فلزی هستیم که به دیوار متصل می شود و از جنس فلز می باشد و در قسمت بالا و پایین سوراخ هایی برای ورود و خروج کابل های شبکه و برق قرار دارد.به طور کلی جنس رک از فلز بوده و گاهی اوقات از آلومینیوم با پوشش رنگ استفاده می شود. همچنین در قسمت های بالا و پایین و اطراف می تواند دارای تهویه برای ورود و خروج هوا باشد.رکهای دیواری معمولا در اندازه های 6, 9, 12 و 15 یونیت ساخته می شوند.

  • شکل2 : رک دیواری*

لوازم مربوط به رک


  • فن رک: فن ها در رک در بالا و صفحات کنار نصب می شوند. هر رک میتواند 2 الی 6 فن برای خنک کردن تجهیزات داخل قفسه داشته باشد. برخی از فروشندگان یک سینی فن دار را برای قسمت های خاض قفسه به مشتری می دهند.
  • جعبه توزیع AC : در هر رک بسیاری از تجهیزات به برق نیاز دارند و این بسیار ناخوشایند می باشد که از منبع خارجی به طور جداگانه استفاده شود, بنابراین در هر رک از یک منبع توزیع AC برای تجهیزات استفاده می شود و در نهایت تنها کابلی که از رک خارج می شود کابل منبع AC می باشد. همچنین هر منبع شامل 5 الی 15 سوکت می باشد.
  • مدیریت کابل ها : مدیریت کابل به طور کلی یک مجرای باز برای عبور دادن کابل های متعدد در قسمت افقی می باشد, که باعث می شود آرایش کابل ها منظم شود و کابل ها بیش از حد خم نشوند.
  • قفسه های کشویی : همه تجهیزات باید در قفسه نگهداری شوند و همچنین ممکن است تمام قطعات بر روی یک سینی به دلیل اینکه برخی از آنها اندازه ها و شکل های متفاوتی دارند جا نشود, همچنین برخی تجهیزات نیازمند بازدید های دوره ای و تعمیر و نگهداری مکرر هستند که لازم است از قفسه های کشویی استفاده کرد. البته از قفسه های کشویی نیز می توان برای برخی تجهیزات سنگین استفاده کرد.
  • نگهدارنده مودم : یک شاسی نگهدارنده مخصوص برای مودم می باشد. از مزیت های این نگهدارنده می توان به جلوگیری از هدر رفتن فضای درون قفسه اشاره کرد.
  • چرخ رک : در رک های ایساده 4 چرخ برای حرکت دادن رک و جابجایی وجود دارد.

شکل 3 : چرخ رک
  • لامپ : یک لامپ مخصوص می باشد که در داخل رک و در قسمت بالا جهت روشنایی و دید بهتر نصب می شود.
  • قفل ریتال : در جلوی رک برای ایمنی بیشتر نصب می شود. همچنین مخصوص رک های ایستاده است.
  • بلانک پنل : در رک تجهیزاتی وجود دارد که بسیار حساس می باشند. به همین دلیل از صفحه های محافظ جهت ایمنی بیشتر استفاده می شود. به این صفحه های محافظ بلانک پنل گفته می شود.

نویسنده :
منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران